Úvod

25. července 2012 v 20:43 | Kája-mia |  ABBA
Tákže k úvodu. Abba je švédská hudební skupina,jejíž název vychází z prvních písmen jmén všech členů.Tady je ukázka:
Aghnetha
Bjorn
Benny
Anni-Frid
Toto je tedy Abba, životopis Abby bohužel neznám,ale tady z jedné důvěrné stránky ho máte:
Příběh skupiny ABBA začal v červnu 1966, kdy Björn Ulvaeus (*1945) potkal Bennyho Anderssona (*1946). Björn byl členem Hootenanny Singers, velmi populární folkové hudební skupiny, zatímco Benny hrál na klávesy v největší švédské popové skupině šedesátých let The Hep Stars. Téhož roku napsali svou první společnou píseň a zanedlouho zavedli stálé partnerství jako skladatelé. Benny pak odešel od The Hep Stars, zatímco Hootennany Singers pokračovali jen v nahrávacím studiu. The Hootenanny Singers vydali své první nahrávky u společnosti Polar Music, kterou vlastnil Stig Anderson (*1931), jež se později stal manažerem ABBY. Stig rovněž přispěl několika texty k hitům ABBY během prvních let kariéry skupiny.
Na jaře roku 1969 poznali Björn a Benny dvě ženy, které se měly stát nejen jejich snoubenkami, ale také druhou polovinou ABBY. Agnetha Fältskog (*1950) byla úspěšnou sólovou zpěvačkou už od vydání svého prvního singlu v roce 1967. Agnetha a Björn se vzali v červenci 1971. Anni-Frid Lyngstad (*1945), známá jako Frida, začala svou nahrávací kariéru krátce před Agnethou. Frida je původem Norka, ale brzy se přestěhovala do Švédska. Benny a Frida se vzali až v říjnu roku 1978.
Nejprve všichni čtyři hudebně spolupracovali hlavně při tvorbě písní, instrumentálních doprovodech, produkční práci nebo doprovodných vokálech k nahrávkám, které každý dělal jako sólová čísla nebo duety. Roku 1970 jim atraktivní zvuk kombinace jejich čtyř hlasů vnuknul myšlenku dát dohromady kabaretní číslo Festfolk. Tento první pokus selhal, ale na jaře 1972 nahráli píseň nazvanou "People Need Love", která se ve Švédsku stala středně velkým hitem. V té době si říkali Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid.
Povzbuzeni tímto úspěchem vstoupili roku 1973 do švédského výběru pro Písňovou soutěž Eurovize s písní "Ring Ring". Skončili třetí, ale stejnojmenný singl a album bodovalo na horních příčkách švédského žebříčku. Píseň "Ring Ring" se stala hitem i v několika dalších evropských zemích.
Skupina vstoupila do výběru znovu v roce 1974, tentokrát s písní "Waterloo", která jim zajistila cestu až do finále v anglickém Brightonu. V té době si změnili jméno na ABBA, akronym jejich křestních jmen. ABBA bylo také jméno švédské rybí konzervárny, která naštěstí souhlasila se zapůjčením jména popové skupině. Písňová soutěž Eurovize se 6. dubna 1974 stala nejslavnějším momentem v historii ABBY, když skupina s písní "Waterloo" u mezinárodní poroty vyhrála.
Krátce po tomto triumfu se "Waterloo" stalo Číslem jedna v evropských hitparádách a dosáhla dokonce na americkou Top Ten. Stejnojmenné album bylo obrovským hitem i ve Švédsku. Nicméně "stigma" vítězství Písňové soutěž Eurovize to ABBĚ ztěžovalo, chtěli být bráni vážně, když se pokoušeli navázat na svůj první úspěch. Trvalo to 18 měsíců, než zase měli velký světový hit "SOS", z jejich třetího alba nazvaného jednoduše ABBA.
"Mamma Mia", také z alba ABBA, vrátilo skupinu na první příčku americké hitparády, kterou pak drželi celkem devětkrát mezi roky 1974 a 1980. "Mamma Mia" byla rovněž hitem číslo 1 v Austrálii, což byla první země, v níž byla píseň vydána jako singl v srpnu 1975. V několika dalších letech Austrálie propadla horečce jménem ABBA, dopřála skupině celkem 6 hitů na první příčce hitparády.
Rok 1976 byl rokem, kdy se ABBA definitivě a napevno zavedla jako jedna z nejpopulárnějších skupin světa. V tom roce byly v USA a Austrálii vydány různé kompilace hitů ABBY (Největší hity a To nejlepš klasických hitů jako "Fernando" a "Dancing Queen" zasáhlo do hitparád po celém světě. V dubnu 1977 dosáhla "Dancing Queen" na první příčku v Americe.í z ABBY), které dodnes patří mezi nejlépe prodávaná alba všech dob v těchto zemích. Vydání
Koncem roku 1976 vydala ABBA své čtvrté album, Arrival. Album zamíchalo hitparádami a zářilo hity jako "Money, Money, Money" a "Knowing Me, Knowing You". Následovalo koncertní turné po Evropě a Austrálii mezi lednem a březnem 1977. Turné bylo naprostým úspěchem. Když probíhalo turné po Austrálii, začala také práce na filmu ABBA - The Movie. Premiéru filmu v prosinci 1977 doprovázelo vydání alba ABBA - The Album. Mezi hity na tomto albu byly i "The Name Of The Game" a "Take A Chance On Me".
Na jaře 1978 zahájila skupina obrovskou propagační kampaň v USA. Singly s hity "Summer Night City" a "Chiquitita" byly následovány šestým albem ABBY Voulez-Vous, vydaným v dubnu 1979. Začátkem téhož roku oznámili Björn a Agnetha rozvod. To ještě neznamenalo konec ABBY, ale vyvrátilo to jejich image dvou šťastných, hudebních párů.
Singl "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)" byl vydán na podzim roku 1979, současně s velkým turné po Kanadě, Spojených Státech a Evropě. Přibližně v té době zaznamenalo jejich druhé kompilační album Greatest Hits Vol.2 celosvětový úspěch.
V březnu 1980 se ABBA vydala do Japonska na turné, jež se ukázalo být jejich posledním koncertováním na živo. Po zbytek roku se věnovali nahrávání dalšího alba, Super Trouper, s hity jako "The Winner Takes It All" a "Super Trouper".
V únoru 1981 dostalo image šťastných párů v ABBĚ poslední zásah, když Benny a Frida oznámili rozvod. Ale ani tato smutná událost neodradila známou čtveřici od společné práce. Koncem roku vydala ABBA své osmé album, The Visitors, jehož největším hitem byla píseň "One Of Us".
Roku 1982 ale skupině došla energie. Vydali jen kompilační dvojalbum jejich singlových hitů The Singles - The First Ten Years, se dvěma novými písněmi. Ačkoli singl "The Day Before You Came" byl jedním z nejskvělejších nahrávek ABBY, nepodařilo se mu stát se celosvětovým hitem v měřítku, na jaké byla skupina zvyklá. Koncem roku 1982 se ABBA rozhodla udělat si přestávku. Argumentovali tím, že pokud budou chtít, budou se kdykoli moci dát opět dohromady.
Ale i po dvou desítkách let se žádné sjednocení ABBY nekonalo. Hudba ABBY však žije dál: rok 1990 se stal začátkem obrovského revivalu, s úspěšnými cover-verzemi. Kompilačního CD ABBA Gold, vydaného roku 1992, se dodnes prodalo přes 22 milionů a stalo se téměř stálou položkou na žebříčcích po celém světě. Dalšího alba More ABBA Gold z roku 1993 se prodalo 2,5 milionů. V roce 1994 následoval komplet Thank You For The Music se známými hity, nahrávkami z alb i vzácnými a dříve nevydanými nahrávkami.
Roku 1999 se v Londýně konala premiéra úspěšného muzikálu Mamma Mia!, založeného na písních ABBY. V květnu 2000 měl muzikál premiéru v Torontu a následovalo turné po USA. V červnu 2001 se pak hrál i v Melbourne a později i v Hamburku, Tokiu a dalších městech po celém světě.
V červnu a červenci 2001 bylo osm původních alb ABBY vydáno na CD. V květnu 2002 vyšla 10. výroční reedice ABBA Gold a později v tomtéž roce aktualizovaná verze ABBA Oro, CD se španělskými nahrávkami ABBY. V červenci roku 2002 byla vydána první DVD kolekce videoklipů ABBY nazvaná The Definitive Collection.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama